Týždenná sledovacia forma

„Rovnako ako deti, emócie sa liečia, keď sú vypočuté a prijaté.“ - Jill Bolte Taylor -


Týždenná výzva


Nasledujúce cvičenie je dôležitou súčasťou pri zahájení procesu sebapoznávania. Pri tomto cvičení budete podrobnejšie sledovať svoje emócie po dobu jedného týždňa. Po ukončení týždňa budete okrem iného schopní lepšie zhodnotiť, aké aktivity ovplyvňujú Vašu náladu pozitívne a aké aktivity u Vás vedú k nepríjemným pocitom.

O čo ide?

Počas jedného týždňa si budete každé 1-4 hodiny robiť nasledovné záznamy :

 1. Aká aktivita, čo ste za posledné 1-4 hodiny vykonávali, najviac ovplyvnila Vašu náladu?
 2. Do akej životnej oblasti táto aktivita patrí?
 3. Aká emócia počas tejto aktivity u Vás prevládala?
 4. Akou intenzitou od 10% do 100% ste danú emóciu prežívali?

Ukážkový záznam :

 • STREDA 27.9.
 • Začínam s týždennou výzvou, očakávanie, 80%
 • Surfovanie po Internete, zábava, úzkosť, 70%
 • Prechádzka von, telesné zdravie, očakávanie, 60%
 • Telefonát s priateľkou, vzťahy, radosť, 80%
 • ...

Celkový čas, ktorý počas týždňa strávite zapisovaním je približne 1 hodina.

1. Kde si záznamy zapisovať

Ak máte skoro vždy po ruke napríklad mobilný telefón alebo tablet, na zapisovanie využite našu aplikáciu - záznamový hárok (po spustení sa dá použiť aj bez Internetu).

Ak vám viac vyhovuje pero a papier, Stihnite si záznamový hárok v PDF a vytlačte si ho.

Na záznamy môžte používať aj akýkoľvek papierový zápisník alebo poznámkovú aplikáciu, no záznamy si ukladajte tak, aby ste ich na konci týždňa mali všetky pohromade.

Dôležité tiež je, aby ste mali zápisník/mobil vždy po ruke a nestrácali cenný čas.

2. Začnite dnes

Nemusíte čakať na koniec týždňa, alebo kým si vytlačíte záznamový hárok. Ideálne je začať ihneď. Dôležité je, aby ste si zaznamenali 7 dní za sebou. Ak je dnes napríklad Streda, nasledujúcu Stredu skončíte.

3. Buďte dôslední a zotrvajte

Život je často nevyspitateľný a Vy počas jedného týždna zažijete množstvo nálad a nepredvídaných situácií. Nie je jednoduché nenechať sa odradiť a záznamy si napriek všetkému zapisovať. Ak sa Vám podarí robiť si záznamy aj v náročných momentoch, keď sa napríklad cítite mrzutí, unavení, alebo v zhone dňa, je to skutočný úspech!

Vaše blízke okolie o tomto cvičení nemusí vôbec vedieť, to čo si zapisujete je Vaša súkromná záležitosť. Nestrácajte čas zbytočným vysvetľovaním, a prípadne sa zdôverte len tým, u ktorých nájdete podporu.

Ak sa Vám týždennú výzvu podarí splniť a budete mať dostatok záznamov, máte možnosť ich využiť v ďaľších cvičeniach a lepšie porozumieť svojim emóciam a myšlienkam. Naša aplikácia Vám uľahčí identifikovať a uskutočniť konkrétne pozitívne zmeny vo Vašom živote.

Tip: nastavte si pripomienky

Na mobilnom telefóne si nastavte budíky na celý týždeň dopredu, napríklad na každé dve hodiny počas celého dňa. Nastavte si príjemný a menej rušivý tón, aby časté vyzvánanie neprekážalo. Vždy keď budík zazvoní, do zápisníka si spravíte jeden záznam. Ušetrí Vám to kopec mentálnej energie, nebudete si to musieť pripomínať v mysli, a pomôže Vám to byť dôslednejší.


Spusť záznamový hárok

Pokyny

 • Toto cvičenie trvá jeden týždeň.
 • Vyžaduje si Vašu dôslednosť.
 • Získané záznamy sú potrebné pre ďaľšiu prácu s Vašimi emóciami a myšlienkami.